25 Temmuz 2012 Çarşamba

EMİNÖNÜ REHBERİEminönü, Yeni Cami, Mısır Çarşısı, Kapalı Çarşı gibi çok sayıda tarihi yapısı ile,  yerli ve yabancı turistler için tarihi yarımadanın en ilgi çekici yerlerinden biri. Bütün bu tarihi ve turistik cazibesinin yanı sıra aynı zamanda alışveriş ve yeme-içme konusunda belki de İstanbul'un en geniş çeşitliliğine sahip yer olduğunu söyleyebiliriz.

Eminönü'nde çalıştığım süre boyunca yeni bir ev düzeni kurduğum için alışverişe çok fazla ihtiyacım ve bunun için çok az zamanım vardı. Bu sırada keşfettiğim yerlerin büyük kısmı herkesin az çok bildiği yerler, ancak yine de internette detaylı bir kaynak bulamadığım için kendim bir tane hazırlamaya karar verdim. 

En başta söylemem gereken bir şey var ki bu dükkanlar ve restoranlar hafta içi 18.00'e kadar çalışıyor. Cumartesi günleri de saat 18.00'de kapatıyorlar ve pazar günü çalışmıyorlar. Bu nedenle Eminönü'ne giderken iyi bir planlama yapmakta fayda var. 

Eminönü'nde alışveriş:

Doğubank'ta her çeşit elektronik, küçük ev aletleri ve gözlüğe uygun fiyatlara ulaşmak mümkün.

Sirkeci'de bulunan Hayyam Pasajı 1. ve 2. el fotoğraf makineleri, aksesuarları konusunda bir cennet.

Eminönü Yeni Cami'nin hemen yanında Ayvalık Vakıf Zeytinlikleri İşletme Müdürlüğü'nün Eminönü şubesi bulunuyor. Burada zeytinin yanı sıra zeytine dair her şey (zeytinyağı, zeytin ezmesi, turşu, sabun vs.) bulunuyor. Vakıf ürünleri satıldığı için fiyatlar piyasaya göre uygun.

Nimet Abla bilet gişesinin yanında Latif Ayakkabı mağazası bulunuyor. Burada normal ayakkabı mağazalarına göre daha az çeşit var. Ancak firma kendi deri ayakkabılarını üretiyor. Babet fiyatları ortalama 70 TL, ayakkabılar dayanıklı ve modelleri oldukça modern.

YKB Bahçekapı şubesinin hemen karşısında Dösim bulunuyor. Dösim (döner sermaye işletme merkezi) Turizm ve Kültür Bakanlığı'na bağlı bir kuruluş. Burada el emeği kilimi halılar, cam ve toprak objeler, gümüş takılar ve tespihler bulunuyor. Devlete bağlı bir kurum olduğu fiyatları da piyasaya göre uygun. Eve dekoratif amaçlı almak için veya hediye almak için çok uygun bir yer.

Marpuççular Pasajı içerisinde çok sayıda takı, ve aksesuar satan dükkan var.  Takı-aksesuar tasarlama konusunda ilgisi olanlara çok geniş bir yelpazede ürünler sunuluyor. Ayrıca giriş katının bir alt katında toptan kozmetik ürünü satan Bayer Kozmetik bulunuyor. Buradan parfümlere ve kozmetik ürünlere free shop fiyatları veya daha altında fiyatlara ulaşmak mümkün.

Marpuççular Pasajı'nn bulunduğu sokakta çok sayıda toptan ve perakende satış yapan takı- bijuteri mağazası var. Şatafatlı imitasyon takıların yanı sıra gelin tacı, gelin çiçeği gibi özel günlerde takılacak ürünlere ait çok fazla çeşit bulunuyor. Göksel bu dükkanların içinde en başarılı olanlardan biri.

Marpuççular Pasajı'ndan Tahtakale'ye ilerlerken Zaza Han bulunuyor. Burada ise ev kullanımı ve profesyonel kullanım için çok sayıda kişisel bakım aletleri (epilatörler, fön makinaları, düzleştiriciler, saç maşaları vs) piyasaya göre uygun fiyatlara satılıyor.

Mısır Çarşısı'nın içinde envai çeşit baharatçı-kuruyemişçi-çeyiz ürünü satan yerler bulunuyor. Ancak bu pasaj turistik olması nedeni ile Eminönü ortalamasına göre fiyatlı. Bir çok şeyi bir üst sokakta aynı ürünü çok daha uygun fiyata bulmak mümkün. Mısır Çarşısı'nın sonuna doğru Begonvil adında bir havlucu var. Buranın havluları ve peştamallar oldukça kaliteli, fiyatları da pazarlık ile alınabilir fiyatlara inebiliyor.

Mısır Çarşısı'nın bir üst sokağında köşede Sayılgan isimli çok büyük bir züccaciye mağazası var. Burada envai çeşit mutfak gereçlerini bulmak mümkün. Mağaza sahipleri fiyatlar konusunda da oldukça yardımcı oluyor.

Balık Pazarı'nın bulunduğu sokakta balıkçıların yanı sıra karşılıklı olarak kuruyemişçiler, peynirciler ve baharatçılar bulunuyor. Buradaki çeşitlilik birçok yerde yok. İsmini bile duymadığınız tariflerde yer alan değişik baharatlara (yıldız anason gibi) buradan kolaylıkla ulaşmak mümkün.

Kurukahveci Mehmet Efendi'den günlük taze çekilmiş kahve alabilirsiniz. Zaten aklınızda yoksa dahi o kalabalığın içinde bile sizi bulan kahve kokusu ve önündeki uzun müşteri kuyruğu ile mutlaka dikkatinizi çekecektir.

Kurukahveci Mehmet Efendi'nin bulunduğu köşeden Tahtakale yönüne dönünce girişte sağda küçük bir Mabel dükkanı var. Burada kiloluk eritme çikolatalardan bulunuyor. Ayrıca süslemelerde kullanılan envai çeşit çikolata ürünleri var. Ayrıca çikolata kaplı küçük lokumlar da satılıyor.

Mabel'i geçtikten birkaç dükkan sonra yine sağda Elit Çikolata var. Elit'in çikolatalarının hepsi çok lezzetli ve kaliteli, drajeleri ise mükemmel. Çeşitlilik konusunda da iddialılar.

Elit'in karşısında Valonia bulunuyor. Burası da çikolatada çeşitlilik konusunda iddialı. Ürünler de lezzetli.

Yine bu yolun üzerinde solda tam köşede Şeref Gıda isimli bir dükkan bulunuyor. Burada kuru yemişlerin yanında kuru yemişlerin kırık ve toz çeşitleri (badem unu, antep fıstığı, fındık unu vs) gibi tatlı-pasta yapımında kullanılan çok çeşitli ürünler bulunuyor. Makaron yapımında kullanılan badem ununu bir arkadaşım uzun uğraşları sonunda ancak buradan bulabilmişti.

Tahtakale'de bebek şekerleri, bebek süsleri, nikah şekerleri için çok uygun fiyatlı ürünlerden, özellikli ve yüksek fiyatlı ürünlere herkese hitap edecek çok sayıda ürün var. Burada ayrıca çok fazla parti ürününe (süsleme, tek kullanımlık tabak, bardak, çatal, bıçak) ulaşmak mümkün. Bu ürünler de kalitesine göre fiyatlarda çeşitlilik gösteriyor.

Tahtakale'de bulunan Nüans isimli dükkanda çok çeşitli pastacılık ürünleri bulunuyor. Şeker hamurları, pasta-kek kalıpları, süs kalıpları, hazır süsler, hazırlık malzemeleri, değişik şuruplar ile bu dükkan rüya gibi içeriden bir şey almadan çıkmak imkansız.

Eminönü'den Beyazıt'a çıkarken (Mercan Vergi Dairesi'ne doğru) yolun üzerinde birsürü perdeci var. Çeşitlilik nedeniyle fiyat kıyaslaması yapmak mümkün. Ayrıca yine bu yolun üzerinde sağda English Home'un fabrika satış mağazası bulunuyor. Haftanın belli günleri yeni mal geliyor. Bunun haberini alanlar olmalı ki bazı günler iğne atılsa düşmüyor. Uygun fiyata çok güzel ev tekstil ürünleri alınabilir.

Yine bu yol üzerinde Mercan Vergi Dairesine gelmeden yolun sağında Şarkhan bulunuyor. Girişi oldukça küçük olan bu hanın aşağıya doğru 4-5 katı bulunuyor ve bir hayli büyük. Burada ev aksesuarları, mutfak aletleri, dekorasyon ürünleri, hatta kıyafete kadar birçok ürün bulmak mümkün. Uzakdoğu'dan ithal edilen ve büyük mağazalarda fahiş fiyatlara satılan çok sayıda ürün buradan çok uygun fiyatlara alınabiliyor. Ev döşemek üzere olanların burayı gezmesinde fayda var.

Mercan yokuşuna Süleymaniye camiye doğru devam ederken sondan bir önceki sokakta küçücük bir dükkanda onlarca çeşit emaye satılıyor. Annelerimizin çeyizinden çıkan, yapışmayan tavalarla birlikte rafa kalkan şimdilerde vintage olarak yeniden moda olan emaye kupalar, tabaklar, tava tencelerin düşünebileceğiniz her çeşidini bu dükkanda bulabilirsiniz.

Mahmutpaşa yokuşunda bulunan Kürkçü Han çeyizliklerin satıldığı büyük bir han. Ayrıca buranın civarında kına malzemeleri ve bindallı satan çok fazla dükkan var.

Cağaloğlu yokuşunda yolun her iki tarafında çok sayıda kitabevleri  (KPSS, SPK, üniversite, lise giriş sınavları vs) ) ve resim malzemeleri (tuvaller, boyalar, fırçalar vs) satan dükkanlar yer alıyor. Satılan malzemeler konusunda oldukça geniş bir yelpazede ürün bulunuyor. Burada ayrıca davetiyeciler var. Bu dükkanlarda çok sayıda davetiye kataloğuna ulaşmak mümkün. Aynı lokasyonda birden fazla yer olması nedeni ile fiyatlar büyük ölçüde pazarlığa tabi.

Eminönü'nde yemek:

Hamdi Restoran Eminönü'nün en turistik restoranlarından biri. Gerek manzarası, gerekse servis kalitesi nedeni ile turist kafilelerinin 1 numaralı uğrak mekanı. Ancak fiyatları ortalamanın üstünde. Yine de lahmacununu, fıstıklı kebabını ve fıstıklı dönerini tavsiye ederim.

Mısır Çarşısı'nın üst katında bulunan Pandeli Restaurant 1901 yılında açılmış ve Atatürk'ten bu yana bir sürü Celal Bayar, Kraliçe II. Elizabeth gibi tarihi figürün yanı sıra Audrey Hepburn, Robert De Niro ve Tony Curtis gibi ünlüyü de ağırlamış. Restoranın dekorasyonu da yıllardan bu yana değiştirilmemiş, tadilatlar ile revize edilmiş. Sulu yemek ve kebap servisi yapılıyor. Üzerinde bir dilim döner ile servis edilen patlıcan böreği en ünlü yemeği. Tabi fiyatlar ortalamanın epey üzerinde.

Doğubank'ın arkasında (iskeleye doğru) bulunan bisikletçilerin olduğu sokakta bulunan Subaşı Restoran semtin en eski restoranlarından biri. Ev yemekleri sunuluyor, yemekler lezzetli, fiyatlar uygun (mönü olarak alındığında), ancak porsiyonların bir hayli küçük olduğunu belirtmekte fayda var.

Sirkeci Garı'nın hemen üstünde Fasuli adında bir kurufasülyeci var. Buranın kurufasülyesi oldukça lezzetli ve iddialı.

Sirkeci garından Cağaloğlu'na çıkarken yolun solunda bulunan Hocapaşa caminin bulunduğu sokak yemek konusunda başlı başına bir merkez. Girişte hemen solda Filibe Köftecisi bulunuyor. Burada sadece köfte-piyaz satılıyor. Bu bölgedeki en eski köftecilerden biri. Hocapaşa'nın içerisinde bulunan Rumeli Köftecisi de bir diğer ünlü köfteci.

Hocapaşa girişte sağda Şehzade cağ kebap var. Diğer yerler gibi ufak bir dükkan genelde sıra beklemek gerekiyor. Erzurum'lu bir arkadaştan cağ kebap konusunda tam not aldı.

Yine Hocapaşa'da biraz ileride sağda bulunan Kasap Osman var. Burada hem et satışı yapılıyor, hem de et ürünleri servisi yapılıyor. Döneri ve güveci 10 numara.

Kasap Osman'ın karşısında tam karşısında Hocapaşa pidecisi bulunuyor. Pek pide sevmememe rağmen buradan yerken keyif alıyorum. Üstelik bir pidenin yarısını bir çeşit diğer yarısını başka çeşit olarak sipariş verebiliyorsunuz.

Dösim'in karşısında bulunan iç çamaşırı/pijama satan mağazanın yanından içeri girince Limon Kafe adında ufak bir kafe var. Burada ev yemekleri satılıyor. Yemekler/ zeytinyağlılar/salatalar ev kadınlarının ürünleri olduğu için oldukça lezzetli ve fiyatları da çok uygun. Ağır yemekten kaçınanlar için doğru bir tercih olabilir.

Dösim'in hemen yanında ise 2012 yılı içinde açılan Bizim Mutfak adında bir lokanta bulunuyor. Burası da ev yemekleri servis ediyor.

Buranın bir üst sokağında (köşesinde YKB Sultanhamam şubesi olan sokakta) Tan Taş Fırın isimli bir lokanta var. Özellikle taş fırında yaptığı pideleri muhteşem. Pidenin yanında sulu yemek, güveç de yapıyor.

Kurukahveci Mehmet Efendi'den Tahtakale'ye doğru giderken Namlı Şarküteri'nin satış mağazası bulunuyor. Üst kat da yemek servisi veriyor. Sabah şarküteri ürünleri veya bunlarla hazırlanmış sandviç, öğlen de ev yemeği yemek için uygun bir yer. Şarküteri alışverişi ve meze alışverişi konusunda da zengin bir çeşitlilik sunuyor.

Namlı'yı geçince Tahtakale'de sağda Lezzet-i Şark adında bir ciğerci var. Ciğer şişi ve özellikle künefesi çok güzel.

Çemberlitaş'a çıkarken caminin biraz üstünde Raif Usta var. Buranın ciğeri muhteşem.

Çemberlitaş'ta mutlaka gidilmesi gereken yerlerden bir diğeri Kebapçı Şeyhmus. Yemeklerin içinde en afillisi ve sanıyorum ki en lezzetlisi olan Şeyhmus Kebap porsiyon olarak 1 kişi için biraz fazla, sipariş verirken buna dikkat edebilirsiniz.

Kapalıçarşı'nın Beyazıt kapısının oralarda Dönerci Şahin var. Döneri 10 numara tavsiye edilir.

Kapalıçarşı'nın içinde Havuzlu Restaurant var. Restoranın adı içinde bulunan mermer havuzdan geliyor. Burada hem kebap çeşitleri hem de sulu yemekler bulunuyor. Döneri de çok güzel, sulu yemekleri de çok güzel.

Beyazıt'ta Süleymaniye Cami'nin karşısında çok sayıda kurufasülyeci bulunuyor. Tesadüfen aralarından seçip birkaç tanesinde yedim, hepsi başarılıydı.

Mercan Vergi Dairesi'nin önünden oyuncakçıların olduğu yere doğru aşağı doğru inerken eski adı Mercan Izgara&Kasap yeni adı Virgina Angus olan küçük bir dükkan bulunuyor. Küçücük bir mekan, sahiplerinin oldukça büyük bir Angus çiftliği var. Türkiye'de üretim yapıyorlar ve çok sayıda restorana et satışı yapıyorlar. Hamburgerleri ve etleri çok başarılı ve ilk açıldıkları dönemde fiyat/performans olarak oldukça başarılıydı. Lezzet konusu sabit ancak ünlü oldukça ve başka şubeler açtıkça fiyatları Eminönü standartlarına göre yükseldi.

Bu yol üzerinde devam edince (oyuncakçıların içinden aşağı inince) yolun solunda Tarihi Özkan Köftecisi bulunuyor. Küçük 2 katlı bir dükkan köfte-piyazını tavsiye ederim.photo by Müge Kesin

7 yorum:

Beyza Sultan Durna dedi ki...

Son zamanlar da okudugum en iyi post.. Elinize saglik..

Adsız dedi ki...

Gezdiğiniz yerleri gerçekten çok iyi aktarıyorsunuz kelimelere, bence sizin gibi insanlar program yapmalı .. tv lerde gazetelerde garip garip insanlar var.

Sez dedi ki...

Yazmaya cok zaman ayiramiyorum ama bu tur guzel yorumlar okumak beni cok mutlu ediyor. Tesekkur ederim umarim yazdiklarimin size faydasi dokunmustur.

Coskun Avcı dedi ki...

Harika paylaşım, elinize sağlık..

A.Çebi dedi ki...

Emeğinize, elinize sağlık, çok faydalı bir çalışma, muhteşem bir rehber olmuş.

3in.istanbul dedi ki...

Çok güzel bir post gerçekten ellerinize sağlık.. Eminönü'nde dahi bulamayacağınız güzellikte takılar için instagram sayfamıza bekleriz :):) @3in.istanbul

Yeliz Durmaz dedi ki...

Teşekkürler bilgiler için emeğinize ayrıca :)